United Chemi-Con EKMH251VNN221MR20T
EKMH251VNN221MR20T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH251VNN221MR20T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMH251VNN221MR20T.pdf
Availability of EKMH251VNN221MR20T
QUANTITY
EKMH251VNN221MR20T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH251VNN221MR20T
Internal Part NumberEIS-EKMH251VNN221MR20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH251VNN221MR20T
Related LinksEKMH251VN, EKMH251VNN221MR20T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH251VNN221MR20T Details Description
Related parts for EKMH251VNN221MR20T
FERRULE INS VNL AWG8 BR 7/8" datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINITEK UNSHROUDED HDR S-TRAIGHT datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 400W datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 22 POS SMD datasheet.pdf