United Chemi-Con EKMH251VNN681MQ50S
EKMH251VNN681MQ50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH251VNN681MQ50S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMH251VNN681MQ50S.pdf
Availability of EKMH251VNN681MQ50S
QUANTITY
EKMH251VNN681MQ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH251VNN681MQ50S
Internal Part NumberEIS-EKMH251VNN681MQ50S
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH251VNN681MQ50S
Related LinksEKMH251VN, EKMH251VNN681MQ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH251VNN681MQ50S Details Description
Related parts for EKMH251VNN681MQ50S
CAP FILM 0.36UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
IC LOAD SW HGH SIDE 1.2A SC70-6 datasheet.pdf
IC POWER DRIVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B M32 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf