United Chemi-Con EKMH251VNN681MR40S
EKMH251VNN681MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH251VNN681MR40S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMH251VNN681MR40S.pdf
Availability of EKMH251VNN681MR40S
QUANTITY
EKMH251VNN681MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH251VNN681MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMH251VNN681MR40S
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH251VNN681MR40S
Related LinksEKMH251VN, EKMH251VNN681MR40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH251VNN681MR40S Details Description
Related parts for EKMH251VNN681MR40S
FIXED IND 1UH 2.35A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6.4A 8SOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf