United Chemi-Con EKMH251VNN681MR40T
EKMH251VNN681MR40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH251VNN681MR40T
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMH251VNN681MR40T.pdf
Availability of EKMH251VNN681MR40T
QUANTITY
EKMH251VNN681MR40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH251VNN681MR40T
Internal Part NumberEIS-EKMH251VNN681MR40T
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH251VNN681MR40T
Related LinksEKMH251VN, EKMH251VNN681MR40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH251VNN681MR40T Details Description
Related parts for EKMH251VNN681MR40T
IDC CABLE - MPL10K/MC10F/MPL10K datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 5M datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf