United Chemi-Con EKMH350VNN103MR35T
EKMH350VNN103MR35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VNN103MR35T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VNN103MR35T.pdf
Availability of EKMH350VNN103MR35T
QUANTITY
EKMH350VNN103MR35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VNN103MR35T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VNN103MR35T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)