United Chemi-Con EKMH350VNN123MQ50S
EKMH350VNN123MQ50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VNN123MQ50S
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VNN123MQ50S.pdf
Availability of EKMH350VNN123MQ50S
QUANTITY
EKMH350VNN123MQ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VNN123MQ50S
Internal Part NumberEIS-EKMH350VNN123MQ50S
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VNN123MQ50S
Related LinksEKMH350VN, EKMH350VNN123MQ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VNN123MQ50S Details Description
Related parts for EKMH350VNN123MQ50S
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0605 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 30MM CH MOUNT datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD R/A datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf