United Chemi-Con EKMH350VNN123MQ50T
EKMH350VNN123MQ50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VNN123MQ50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VNN123MQ50T.pdf
Availability of EKMH350VNN123MQ50T
QUANTITY
EKMH350VNN123MQ50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VNN123MQ50T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VNN123MQ50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VNN123MQ50T
Related LinksEKMH350VN, EKMH350VNN123MQ50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VNN123MQ50T Details Description
Related parts for EKMH350VNN123MQ50T
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TIE CABLE 304 ST/STL 250LB 7.9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W SMBG datasheet.pdf
1200 L, 5MM PITCH, 3M ANALOG datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 1.27MM T/H datasheet.pdf