United Chemi-Con EKMH350VNN472MQ25S
EKMH350VNN472MQ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VNN472MQ25S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VNN472MQ25S.pdf
Availability of EKMH350VNN472MQ25S
QUANTITY
EKMH350VNN472MQ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VNN472MQ25S
Internal Part NumberEIS-EKMH350VNN472MQ25S
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)88 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)