United Chemi-Con EKMH350VNN472MQ25T
EKMH350VNN472MQ25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VNN472MQ25T
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VNN472MQ25T.pdf
Availability of EKMH350VNN472MQ25T
QUANTITY
EKMH350VNN472MQ25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VNN472MQ25T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VNN472MQ25T
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)88 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VNN472MQ25T
Related LinksEKMH350VN, EKMH350VNN472MQ25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VNN472MQ25T Details Description
Related parts for EKMH350VNN472MQ25T
RES SMD 10.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 6.8KOHM 5% AXL datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
SOLID STATE PUSHBUTTON SQUARE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL R/A SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
IMCV GIGA MEDIALINX TX/LX-CWDM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf