United Chemi-Con EKMH350VQT563MB80T
EKMH350VQT563MB80T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VQT563MB80T
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VQT563MB80T.pdf
Availability of EKMH350VQT563MB80T
QUANTITY
EKMH350VQT563MB80T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VQT563MB80T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VQT563MB80T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.29A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VQT563MB80T
Related LinksEKMH350VQ, EKMH350VQT563MB80T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VQT563MB80T Details Description
Related parts for EKMH350VQT563MB80T
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL DIE SET ASSY .240 CABLE datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf