United Chemi-Con EKMH350VSN103MQ35T
EKMH350VSN103MQ35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VSN103MQ35T
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VSN103MQ35T.pdf
Availability of EKMH350VSN103MQ35T
QUANTITY
EKMH350VSN103MQ35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VSN103MQ35T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VSN103MQ35T
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.160" (4.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VSN103MQ35T
Related LinksEKMH350VS, EKMH350VSN103MQ35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VSN103MQ35T Details Description
Related parts for EKMH350VSN103MQ35T
CONN HDR PH TOP 4POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFFER CLOCK QUAD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.83A 30.8 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf