United Chemi-Con EKMH350VSN562MQ30T
EKMH350VSN562MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VSN562MQ30T
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VSN562MQ30T.pdf
Availability of EKMH350VSN562MQ30T
QUANTITY
EKMH350VSN562MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VSN562MQ30T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VSN562MQ30T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)74 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VSN562MQ30T
Related LinksEKMH350VS, EKMH350VSN562MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VSN562MQ30T Details Description
Related parts for EKMH350VSN562MQ30T
IC VREF SHUNT 2.5V/7V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN HOUSING 24POS .100" SINGLE datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A ISOTOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf