United Chemi-Con EKMH401VNN101MR20S
EKMH401VNN101MR20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN101MR20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN101MR20S.pdf
Availability of EKMH401VNN101MR20S
QUANTITY
EKMH401VNN101MR20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN101MR20S
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN101MR20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.486 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN101MR20S
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN101MR20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN101MR20S Details Description
Related parts for EKMH401VNN101MR20S
CONN HEADER .100 SNGL STR 19POS datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 35V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
ADAPTER 16POS NPN OUT HOLD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.800" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN SC ATTENUATOR 12DB 250MW datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 1% 100VDC datasheet.pdf