United Chemi-Con EKMH401VNN121MQ30W
EKMH401VNN121MQ30W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN121MQ30W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN121MQ30W.pdf
Availability of EKMH401VNN121MQ30W
QUANTITY
EKMH401VNN121MQ30W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN121MQ30W
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN121MQ30W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.072 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN121MQ30W
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN121MQ30W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN121MQ30W Details Description
Related parts for EKMH401VNN121MQ30W
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 240 POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 375MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC BUFF SCHM TRG DL N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT 2.2MM TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
29 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.01% 1/16W 0402 datasheet.pdf