United Chemi-Con EKMH401VNN271MR40T
EKMH401VNN271MR40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN271MR40T
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN271MR40T.pdf
Availability of EKMH401VNN271MR40T
QUANTITY
EKMH401VNN271MR40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN271MR40T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN271MR40T
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)921 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN271MR40T
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN271MR40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN271MR40T Details Description
Related parts for EKMH401VNN271MR40T
IC FLASH 1MBIT 200NS 52PLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 4-VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf