United Chemi-Con EKMH401VNN391MR50T
EKMH401VNN391MR50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN391MR50T
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN391MR50T.pdf
Availability of EKMH401VNN391MR50T
QUANTITY
EKMH401VNN391MR50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN391MR50T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN391MR50T
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)638 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN391MR50T
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN391MR50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN391MR50T Details Description
Related parts for EKMH401VNN391MR50T
IC CONFIG SEEPROM 4M 3.3V 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 38 OHM 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 1.799" DIA BLK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro AB 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf