United Chemi-Con EKMH401VNN680MQ20S
EKMH401VNN680MQ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN680MQ20S
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN680MQ20S.pdf
Availability of EKMH401VNN680MQ20S
QUANTITY
EKMH401VNN680MQ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN680MQ20S
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN680MQ20S
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.656 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN680MQ20S
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN680MQ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN680MQ20S Details Description
Related parts for EKMH401VNN680MQ20S
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
IC MOSFET OMNIFET II 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf