United Chemi-Con EKMH401VNN820MQ25S
EKMH401VNN820MQ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN820MQ25S
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN820MQ25S.pdf
Availability of EKMH401VNN820MQ25S
QUANTITY
EKMH401VNN820MQ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN820MQ25S
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN820MQ25S
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.032 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN820MQ25S
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN820MQ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN820MQ25S Details Description
Related parts for EKMH401VNN820MQ25S
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .51M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
8311-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08/16/180B 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 200MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SRT datasheet.pdf