United Chemi-Con EKMH401VNN821MA63T
EKMH401VNN821MA63T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN821MA63T
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN821MA63T.pdf
Availability of EKMH401VNN821MA63T
QUANTITY
EKMH401VNN821MA63T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN821MA63T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN821MA63T
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)303 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN821MA63T
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN821MA63T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN821MA63T Details Description
Related parts for EKMH401VNN821MA63T
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLR/AMBER datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 6.3A 23 MOHM TH datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
150UF 40V 10X25MM 85C 15000H datasheet.pdf