United Chemi-Con EKMH401VSN181MR30T
EKMH401VSN181MR30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VSN181MR30T
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VSN181MR30T.pdf
Availability of EKMH401VSN181MR30T
QUANTITY
EKMH401VSN181MR30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VSN181MR30T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VSN181MR30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.381 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VSN181MR30T
Related LinksEKMH401VS, EKMH401VSN181MR30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VSN181MR30T Details Description
Related parts for EKMH401VSN181MR30T
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CBL ASSY M-F 2.1MM 6' 18 AWG datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf