United Chemi-Con EKMH401VSN271MR40S
EKMH401VSN271MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VSN271MR40S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VSN271MR40S.pdf
Availability of EKMH401VSN271MR40S
QUANTITY
EKMH401VSN271MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VSN271MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMH401VSN271MR40S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)921 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)