United Chemi-Con EKMH451VND471MA50T
EKMH451VND471MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VND471MA50T
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VND471MA50T.pdf
Availability of EKMH451VND471MA50T
QUANTITY
EKMH451VND471MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VND471MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VND471MA50T
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)529 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VND471MA50T
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VND471MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VND471MA50T Details Description
Related parts for EKMH451VND471MA50T
IC MPU 8BIT 5V 16MHZ 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 8POS DUAL VERT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 75MA TO92 datasheet.pdf
RES 61.1 OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD123 datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE BLK 6" AMB datasheet.pdf