United Chemi-Con EKMH451VND821MA80T
EKMH451VND821MA80T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VND821MA80T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VND821MA80T.pdf
Availability of EKMH451VND821MA80T
QUANTITY
EKMH451VND821MA80T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VND821MA80T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VND821MA80T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)303 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.73A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VND821MA80T
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VND821MA80T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VND821MA80T Details Description
Related parts for EKMH451VND821MA80T
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS OCTAL FET 20-TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB32 M25 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM 7SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/YL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 450MA 270 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf