United Chemi-Con EKMH451VNN101MQ30T
EKMH451VNN101MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VNN101MQ30T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VNN101MQ30T.pdf
Availability of EKMH451VNN101MQ30T
QUANTITY
EKMH451VNN101MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VNN101MQ30T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VNN101MQ30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.486 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current570mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VNN101MQ30T
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VNN101MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VNN101MQ30T Details Description
Related parts for EKMH451VNN101MQ30T
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A D2PAK datasheet.pdf