United Chemi-Con EKMH451VNN101MR25S
EKMH451VNN101MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VNN101MR25S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VNN101MR25S.pdf
Availability of EKMH451VNN101MR25S
QUANTITY
EKMH451VNN101MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VNN101MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMH451VNN101MR25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.486 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VNN101MR25S
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VNN101MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VNN101MR25S Details Description
Related parts for EKMH451VNN101MR25S
IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1MM R/A SMD AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 360K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SEC II 32 POS 100 C/L R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf