United Chemi-Con EKMH451VNN181MR35T
EKMH451VNN181MR35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VNN181MR35T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VNN181MR35T.pdf
Availability of EKMH451VNN181MR35T
QUANTITY
EKMH451VNN181MR35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VNN181MR35T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VNN181MR35T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.381 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VNN181MR35T
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VNN181MR35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VNN181MR35T Details Description
Related parts for EKMH451VNN181MR35T
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28VQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W SMB datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-24V 700MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 49 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf