United Chemi-Con EKMH451VNN221MR40T
EKMH451VNN221MR40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VNN221MR40T
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VNN221MR40T.pdf
Availability of EKMH451VNN221MR40T
QUANTITY
EKMH451VNN221MR40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VNN221MR40T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VNN221MR40T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VNN221MR40T
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VNN221MR40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VNN221MR40T Details Description
Related parts for EKMH451VNN221MR40T
FLEX CABLE - AFG15G/AF15/AFE15T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO214AA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 13POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf