United Chemi-Con EKMH451VNN331MR50S
EKMH451VNN331MR50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VNN331MR50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VNN331MR50S.pdf
Availability of EKMH451VNN331MR50S
QUANTITY
EKMH451VNN331MR50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VNN331MR50S
Internal Part NumberEIS-EKMH451VNN331MR50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)753 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VNN331MR50S
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VNN331MR50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VNN331MR50S Details Description
Related parts for EKMH451VNN331MR50S
FIXED IND 12UH 15MA 1.25 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 820MA 149 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 36 POS SMD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf