United Chemi-Con EKMH451VNN471MA50T
EKMH451VNN471MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VNN471MA50T
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VNN471MA50T.pdf
Availability of EKMH451VNN471MA50T
QUANTITY
EKMH451VNN471MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VNN471MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VNN471MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)529 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VNN471MA50T
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VNN471MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VNN471MA50T Details Description
Related parts for EKMH451VNN471MA50T
FUSE AUTOMOTIVE 15A 90VDC BLADE datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC FILTR 8TH ORDR LOWPASS 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RHEOSTAT COUPLING KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .1W 30MM datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf