United Chemi-Con EKMH451VNN471MB40T
EKMH451VNN471MB40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VNN471MB40T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VNN471MB40T.pdf
Availability of EKMH451VNN471MB40T
QUANTITY
EKMH451VNN471MB40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VNN471MB40T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VNN471MB40T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)529 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VNN471MB40T
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VNN471MB40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VNN471MB40T Details Description
Related parts for EKMH451VNN471MB40T
CONN HEADER .100 SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
CONN HEADER 23PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GREEN CA 0.31" datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf