United Chemi-Con EKMH500VNN272MQ25T
EKMH500VNN272MQ25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VNN272MQ25T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VNN272MQ25T.pdf
Availability of EKMH500VNN272MQ25T
QUANTITY
EKMH500VNN272MQ25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VNN272MQ25T
Internal Part NumberEIS-EKMH500VNN272MQ25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)123 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VNN272MQ25T
Related LinksEKMH500VN, EKMH500VNN272MQ25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VNN272MQ25T Details Description
Related parts for EKMH500VNN272MQ25T
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf