United Chemi-Con EKMH500VNN272MQ25T
EKMH500VNN272MQ25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VNN272MQ25T
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VNN272MQ25T.pdf
Availability of EKMH500VNN272MQ25T
QUANTITY
EKMH500VNN272MQ25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VNN272MQ25T
Internal Part NumberEIS-EKMH500VNN272MQ25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)123 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VNN272MQ25T
Related LinksEKMH500VN, EKMH500VNN272MQ25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VNN272MQ25T Details Description
Related parts for EKMH500VNN272MQ25T
RES SMD 16.2 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 220 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20TVSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC VECTOR MULTIPLIERS 32TQFN datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf