United Chemi-Con EKMH500VNN562MQ40T
EKMH500VNN562MQ40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VNN562MQ40T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VNN562MQ40T.pdf
Availability of EKMH500VNN562MQ40T
QUANTITY
EKMH500VNN562MQ40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VNN562MQ40T
Internal Part NumberEIS-EKMH500VNN562MQ40T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VNN562MQ40T
Related LinksEKMH500VN, EKMH500VNN562MQ40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VNN562MQ40T Details Description
Related parts for EKMH500VNN562MQ40T
CONN HEADER 12POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 36POS T/H KEY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS 5.00MM WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf