United Chemi-Con EKMH500VNN682MQ40T
EKMH500VNN682MQ40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VNN682MQ40T
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VNN682MQ40T.pdf
Availability of EKMH500VNN682MQ40T
QUANTITY
EKMH500VNN682MQ40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VNN682MQ40T
Internal Part NumberEIS-EKMH500VNN682MQ40T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)49 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VNN682MQ40T
Related LinksEKMH500VN, EKMH500VNN682MQ40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VNN682MQ40T Details Description
Related parts for EKMH500VNN682MQ40T
ACCY REDUCING BUSHING 6-12AWG datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6WSON datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf