United Chemi-Con EKMH500VSN332MP35T
EKMH500VSN332MP35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VSN332MP35T
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VSN332MP35T.pdf
Availability of EKMH500VSN332MP35T
QUANTITY
EKMH500VSN332MP35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VSN332MP35T
Internal Part NumberEIS-EKMH500VSN332MP35T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VSN332MP35T
Related LinksEKMH500VS, EKMH500VSN332MP35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VSN332MP35T Details Description
Related parts for EKMH500VSN332MP35T
THERMISTOR NTC 50K OHM 5% TOLER datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC DVR DUAL NONINVERT 4A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf