United Chemi-Con EKMH500VSN562MQ40T
EKMH500VSN562MQ40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VSN562MQ40T
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VSN562MQ40T.pdf
Availability of EKMH500VSN562MQ40T
QUANTITY
EKMH500VSN562MQ40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VSN562MQ40T
Internal Part NumberEIS-EKMH500VSN562MQ40T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VSN562MQ40T
Related LinksEKMH500VS, EKMH500VSN562MQ40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VSN562MQ40T Details Description
Related parts for EKMH500VSN562MQ40T
RES 3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 575.4VC DO201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-215AB datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf