United Chemi-Con EKMH630VNN103MA50T
EKMH630VNN103MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN103MA50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN103MA50T.pdf
Availability of EKMH630VNN103MA50T
QUANTITY
EKMH630VNN103MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN103MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN103MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN103MA50T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN103MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN103MA50T Details Description
Related parts for EKMH630VNN103MA50T
IC DDS SYNTHESIZER CMOS 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
IC SENSOR LASER OVATION 42-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 15.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf