United Chemi-Con EKMH630VNN332MR30T
EKMH630VNN332MR30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN332MR30T
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN332MR30T.pdf
Availability of EKMH630VNN332MR30T
QUANTITY
EKMH630VNN332MR30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN332MR30T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN332MR30T
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN332MR30T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN332MR30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN332MR30T Details Description
Related parts for EKMH630VNN332MR30T
TERM BLOCK SPADE FLANGE #6 INSUL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 35V 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf