United Chemi-Con EKMH630VNN472MA30T
EKMH630VNN472MA30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN472MA30T
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN472MA30T.pdf
Availability of EKMH630VNN472MA30T
QUANTITY
EKMH630VNN472MA30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN472MA30T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN472MA30T
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.79A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN472MA30T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN472MA30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN472MA30T Details Description
Related parts for EKMH630VNN472MA30T
RES SMD 73.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .400 28POS datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS RECPT datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMC datasheet.pdf
IC 7STAGE BINARY COUNTER 14SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf