United Chemi-Con EKMH630VNN472MQ50T
EKMH630VNN472MQ50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN472MQ50T
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN472MQ50T.pdf
Availability of EKMH630VNN472MQ50T
QUANTITY
EKMH630VNN472MQ50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN472MQ50T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN472MQ50T
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN472MQ50T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN472MQ50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN472MQ50T Details Description
Related parts for EKMH630VNN472MQ50T
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf