United Chemi-Con EKMH630VNN472MQ50W
EKMH630VNN472MQ50W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN472MQ50W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN472MQ50W.pdf
Availability of EKMH630VNN472MQ50W
QUANTITY
EKMH630VNN472MQ50W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN472MQ50W
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN472MQ50W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN472MQ50W
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN472MQ50W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN472MQ50W Details Description
Related parts for EKMH630VNN472MQ50W
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVR SLOT 1.2X6.5MM 10.55" datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf