United Chemi-Con EKMH630VNN562MR45T
EKMH630VNN562MR45T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN562MR45T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN562MR45T.pdf
Availability of EKMH630VNN562MR45T
QUANTITY
EKMH630VNN562MR45T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN562MR45T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN562MR45T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN562MR45T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN562MR45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN562MR45T Details Description
Related parts for EKMH630VNN562MR45T
JUMPER-H1503TR/A3049N/H1503TR12" datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .095DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 800mA (Flash) Camera Flash 25-TFBGA (3x3) datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK TNC 50 OHM datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf