United Chemi-Con EKMH630VNN562MR45T
EKMH630VNN562MR45T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN562MR45T
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN562MR45T.pdf
Availability of EKMH630VNN562MR45T
QUANTITY
EKMH630VNN562MR45T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN562MR45T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN562MR45T
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN562MR45T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN562MR45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN562MR45T Details Description
Related parts for EKMH630VNN562MR45T
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SELECTOR UNIT ILL 2POS MOM BLU datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.18A 6TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
MOUNTING HDWE THRU BOLT 7.313 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf