United Chemi-Con EKMH630VNN682MR50W
EKMH630VNN682MR50W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN682MR50W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN682MR50W.pdf
Availability of EKMH630VNN682MR50W
QUANTITY
EKMH630VNN682MR50W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN682MR50W
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN682MR50W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN682MR50W
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN682MR50W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN682MR50W Details Description
Related parts for EKMH630VNN682MR50W
IC L-I BATT CHARGER CONTR 20-DIP datasheet.pdf
COVER TERM ADP 4 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf
2 FT RETRACT CABLE TYPE K datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO-247 datasheet.pdf