United Chemi-Con EKMH630VSN103MA50T
EKMH630VSN103MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VSN103MA50T
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VSN103MA50T.pdf
Availability of EKMH630VSN103MA50T
QUANTITY
EKMH630VSN103MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VSN103MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VSN103MA50T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VSN103MA50T
Related LinksEKMH630VS, EKMH630VSN103MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VSN103MA50T Details Description
Related parts for EKMH630VSN103MA50T
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SLIT HARN WRAP FR NYLON 1=20M datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU USB EZ FX1 16KB 128LQFP datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 7MM datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEAT SHRINK 2.00" datasheet.pdf