United Chemi-Con EKMH630VSN222MQ30S
EKMH630VSN222MQ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VSN222MQ30S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VSN222MQ30S.pdf
Availability of EKMH630VSN222MQ30S
QUANTITY
EKMH630VSN222MQ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VSN222MQ30S
Internal Part NumberEIS-EKMH630VSN222MQ30S
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VSN222MQ30S
Related LinksEKMH630VS, EKMH630VSN222MQ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VSN222MQ30S Details Description
Related parts for EKMH630VSN222MQ30S
MOSFET 2P-CH 20V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SSSMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 6.4X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 465MA 220 MOHM datasheet.pdf