United Chemi-Con EKMH6R3VNN333MQ50T
EKMH6R3VNN333MQ50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH6R3VNN333MQ50T
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
EKMH6R3VNN333MQ50T.pdf
Availability of EKMH6R3VNN333MQ50T
QUANTITY
EKMH6R3VNN333MQ50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH6R3VNN333MQ50T
Internal Part NumberEIS-EKMH6R3VNN333MQ50T
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH6R3VNN333MQ50T
Related LinksEKMH6R3VN, EKMH6R3VNN333MQ50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH6R3VNN333MQ50T Details Description
Related parts for EKMH6R3VNN333MQ50T
TVS DIODE 5VWM 16VC SOT323 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 14.5VC SMA datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A TO-126 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20-24AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4MM 12 CKT R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 10A 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
TRANS GAN 150V 31A BUMPED DIE datasheet.pdf