United Chemi-Con EKMH6R3VSN223MP35T
EKMH6R3VSN223MP35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH6R3VSN223MP35T
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
EKMH6R3VSN223MP35T.pdf
Availability of EKMH6R3VSN223MP35T
QUANTITY
EKMH6R3VSN223MP35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH6R3VSN223MP35T
Internal Part NumberEIS-EKMH6R3VSN223MP35T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH6R3VSN223MP35T
Related LinksEKMH6R3VS, EKMH6R3VSN223MP35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH6R3VSN223MP35T Details Description
Related parts for EKMH6R3VSN223MP35T
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 4POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 250OHM 110DEG RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DSUB PANEL MOUNT 9POS DSUB ML datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 0.8MM PCB datasheet.pdf