United Chemi-Con EKMH800VND682MA50T
EKMH800VND682MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VND682MA50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VND682MA50T.pdf
Availability of EKMH800VND682MA50T
QUANTITY
EKMH800VND682MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VND682MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH800VND682MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VND682MA50T
Related LinksEKMH800VN, EKMH800VND682MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VND682MA50T Details Description
Related parts for EKMH800VND682MA50T
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 33K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 60NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 361 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-48" BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10SRT datasheet.pdf