United Chemi-Con EKMH800VNN222MQ35W
EKMH800VNN222MQ35W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VNN222MQ35W
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VNN222MQ35W.pdf
Availability of EKMH800VNN222MQ35W
QUANTITY
EKMH800VNN222MQ35W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VNN222MQ35W
Internal Part NumberEIS-EKMH800VNN222MQ35W
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.01A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VNN222MQ35W
Related LinksEKMH800VN, EKMH800VNN222MQ35W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VNN222MQ35W Details Description
Related parts for EKMH800VNN222MQ35W
IC BUFF DVR TRI-ST OCTAL 20SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 90/180V 250A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN 1/0 AWG #1/2 AMPOWER datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf